پایگاه علمی Elsevier الزویر

پایگاه الزویر Elsevier

الزوير نام يكي از اولين ها و بزرگ ترين هاي دنياي نشر است كه به چاپ مجلات علمي و شرح وقايع علمي مي پردازد و در اين راه نامداراني همچون اسكاليجر، گاليله، اراسموس و دكارت با اين موسسه همكاري داشته اند. محل اصلي موسسه در آمستردام، مركز هلند قرار دارد، اما فعاليت موسسه به كشور مبدا محدود نيست، بلكه در كشورهاي آمريكا و انگلستان هم فعاليت هاي مهمي را دنبال مي كند.

بنيانگذار موسسه، «لوييس الزوير» اين تجارت را در سال 1580 ميلادي شروع كرد. اين خاندان از ديرباز در كشور هلند به امر فروش و چاپ كتاب اشتغال داشته اند. با اين همه سازمان امروزي الزوير در سال 1880 ميلادي تاسيس شد و توليدات اوليه آن را ژورنال لاسنت، سل و كتاب هايي شامل آناتومي گري و ساينس دايركت كه مجموع ژورنال هاي الكترونيكي بود، تشكيل مي داد و در حال حاضر الزوير داده هاي اينترنتي خود را با نام اسكوپوس ارايه كرده است.

الزویر Elsevier

الزویر Elsevier

معرفي پایگاه الزویر Elsevier

پایگاه الزویر یا ساینس دایرکت ScienceDirect یک پایگاه علمی‌ است که تمامی‌دانشجویان آن را می شناسند و در جمع آوری مقالات دانشجویی و دانشگاهی از آن بهره برده اند. تمام متن ‌های قرار گرفته در این پایگاه علمی‌است که تمام اطلاعات علمی‌آن به دقت مورد بازبینی قرار گرفته و منبع عظیمی‌از آن در حال حاظر در تمامی‌رشته‌ها و تخصص‌ها قابل دریافت می باشد.

در حال حاضر بیش از 5/9 میلیون مقاله و فصل‌های کتاب در آن موجود است. Elsevier يك ناشر چند رسانه اي پيشرو مي باشد كه محصولات و خدمات علمي، فني و پزشكي را در سراسر دنيا منتشر مي كند.Elsevier بيش از 200000 محصول و خدمات ارائه مي دهد كه شامل مجلات، كتابها، محصولات و خدمات الكترونيكي، پايگاه هاي اطلاعاتي مي باشد و هر سال بيش از 1600 نشريه و 1200 كتاب را منتشر مي نمايد. ScienceDirect: يك سرويس اطلاعاتي الكترونيكي پيشرو مي باشد كه به وسيله آن به بيش از 1700 مجله علمي، فني، پزشكي به صورت تمام متن(fulltext) دسترسي پيدا مي كنيد. به بيش از 59 ميليون چكيده مقالات علمي دسترسي پيدا مي كنيد. با مقالات بيش از 120 ناشر ديگر ارتباط برقرار مي كنيد.دسترسي به مقالات آن طبق اشتراك دانشگاه از سال 1999 به بعد مي باشد.

موضوعات الزویر

شامل 1800 مجله معتبر در تمامي موضوعات مي باشد.  به علت بالا بودن هزينه اشتراك Elsevier ، سال گذشته دانشگاه مازندران به همراه اكثر دانشگاه هاي تحت پوشش وزرات علوم مجلات غير پزشكي اين ناشر (1200 عنوان ژورنال ) را مشترك گرديده است . لازم به توضيح است اين عناوين در موضوعات آكادميك شامل علوم پايه ، علوم مهندسي و تكنولوژي ، كشاورزي و بيولوژي ، علوم انساني و اجتماعي و روانشناسي ، اقتصاد و مديريت مي باشد . در اين پايگاه مجلاتي كه مربع كنار آنها سبز رنگ مي باشد مقالات 5 سال اخير را به صورت تمام متن ارائه مي دهند . بقيه ژورنالها به صورت چكيده مي باشند.

پوشش موضوعی پایگاه الزویر Elsevier عبارتند از :

کشاورزی و علوم زیستی، هنرها و علوم انسانی، بیوشیمی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی، تجارت، مدیریت و حسابداری، مهندسی شیمی و شیمی، علوم تصمیم گیری (Decision Sciences)، زمین شناسی و علوم سیاره ای، اقتصاد و اقتصاد سنجی، امور مالی، انرژی، مهندسی محیط زیست،ایمنی شناسی و میکروبیولوژی، علوم مواد و ریاضیات، پزشکی و دندانپزشکی، علوم اعصاب، پرستاری، فارماکولوژی، سم شناسی و علوم دارویی، فیزیک و ستاره شناسی، روانشناسی و علوم اجتماعی، دامپزشکی و علوم دامی.

الزویر بزرگترین ناشر علمی جهان است. سرویس های علمی معتبری توسط این انتشارات عرضه شده اند و بسیاری از ناشرین نظیر Academic Press و Pergamon Press در حال حاضر تحت مدیریت این شرکت فعالیت می کنند. برخی از سرویس های علمی این شرکت عبارتند از :

ScienceDirect

Scopus

Scirus

EMBASE

Compendex

Cell

SciVal Spotlight

VirtualE.

عضویت در پایگاه الزویر یا ساینس دایرکت ScienceDirect

عضویت در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت به دو صورت انجام می شود که شامل عضویت عادی و عضویت سفارشی می باشد. برای عضویت در سایت ساینس دایرکت باید به صفحه اصلی پایگاه وارد شوید و گزینه register را انتخاب کنید. با انتخاب این مورد کادری برای شما باز می شود که با تکمیل آن می توانید به عنوان عضو پایگاه از امکاناتی که برای یک کاربر قرار داده شد، استفاده کنید. اطلاعات درخواستی شامل اطلاعات شخصی البته نه به صورت کاملاً دقیق می باشد. توجه داشته باشید که وارد کردن ایمیل برای بهره مندی از برخی قسمت های پایگاه الزامی می باشید. پس در وارد کردن ایمیل خود دقت کنید. بعد از عضویت در پایگاه شما امکان شخصی سازی محیط پایگاه را خواهید داشت و می توانید برای خود علاقمندی و کلی امکانات دیگر را اتنتخاب کنید. همچنین امکانات حساب کاربری خود را در مراحل بعدی و در هر زمان که بخواهید، می توانید تغییر بدهید. برای ورود به پایگاه در قسمت log in ، username , password خود را وارد کنید تا بتوانید به عنوان کاربر عضو پایگاه شناخته بشوید و از امکانات آن استفاده کنید.

پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت

یکی از بزرگترین پایگاه های اطلاعاتی الزویر، ساینس دایرکت است که در حال حاضر بیش از 3100 مجله علمی و حدود 11000 کتاب در حوزه های مختلف علوم پزشکی، فیزیک، مهندسی، انسانی و زیست شناسی و … در آن عرضه می گردد. هم اکنون بیش از یازده میلیون مقاله علمی و فصل کتاب در این پایگاه قرار دارد و سالانه حدود 500 هزار عنوان به آن افزوده می شود. مجلات و کتاب های موجود در ساینس دایرکت، حوزه های علمی زیر را تحت پوشش دارد :

 

 • Physical Sciences and Engineering
  • Chemical Engineering
  • Chemistry
  • Computer Science
  • Earth and Planetary Sciences
  • Energy
  • Engineering
  • Materials Science
  • Mathematics
  • Physics and Astronomy
 • Life Sciences
  • Agricultural and Biological Sciences
  • Biochemistry, Genetics and Molecular Biology
  • Environmental Science
  • Immunology and Microbiology
  • Neuroscience
 • Health Sciences
  • Medicine and Dentistry
  • Nursing and Health Professions
  • Pharmacology, Toxicology and Pharmaceutical Science
  • Veterinary Science and Veterinary Medicine
 • Social Sciences and Humanities
  • Arts and Humanities
  • Business, Management and Accounting
  • Decision Sciences
  • Economics, Econometrics and Finance
  • Psychology
  • Social Sciences

چگونگي جستجو در پايگاه Elsevier

پس از ورود به سايت كتابخانه مركزي و انتخاب پايگاه اطلاع رساني ، بر روي گزينه Elsevier كليك نماييد .

1. در صورتيكه جستجوي شما ساده باشد مي توانيد در همان صفحه اصليElsevier در قسمت Quick Search جستجويتان را انجام دهيد.

2. در صورتيكه بخواهيد جستجوي خود را محدودتر نماييد . مثلاٌ اگر نام نويسنده ، سال خاص و … براي شما مشخص باشد ، بر روي گزينه Advence Search كليك نماييد .

3. در صورتيكه بخواهيد ليست مجلات موجود در Elsevier را مشاهده نماييد. بر روي گزينه Journals كليك نماييد . ليست كليه مجلات تحت پوشش Elsevier به ترتيب الفبايي مشاهده مي گردد. همانگونه كه قبلاً نيز ذكر شد مجلاتي كه مربع كنار آنها سبز رنگ باشد ، جزء مجلات خريداري شده دانشگاه مازندران مي باشند و مقالات را به صورت تمام متن در اختيار كاربر قرار مي دهد.

توجه: از امكانات جالب Elsevier امكان استفاده از Alert مي باشد ، بدين ترتيب كه پس از ورود به محيط Elsevier و كليك بر روي گزينه Alert صفحه اي باز مي شود كه مراجعين ابتدا بايد در قسمت Register Now ثبت نام نمايند ، پس از ثبت نام و پر نمودن كليه فيلد هاي فرم ثبت نام ، مقالات جديدي كه به محيط Elsevier اضافه مي شود ، خود به خود به آدرس Email فرد مذكور فرستاده خواهد شد . سرچ در پايگاههاي ديگر رزنت همانند John Wiley و Spriger و … همانند Elsevier مي باشد.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. programstore گفت:

  نظرات و دیدگاه های خود را برای هرچه بهتر قرار دادن مطالب در میان بگذارید.

 2. بازتاب: الگوریتم بهینه سازی TLBO (بهینه سازی مبتنی بر یادگیری و آموزش) | توضیح کامل - پی استور
 3. بازتاب: الگوریتم بهینه سازی TLBO – پی استور
 4. بازتاب: الگوریتم بهینه سازی TLBO – پی استور
 5. بازتاب: الگوریتم بهینه سازی TLBO – پی استور
 6. بازتاب: الگوریتم بهینه سازی TLBO – پی استور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *