شبکه های سیار موردی Ad hoc network

شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network 

شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network 

شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network

شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network ، نوع خاصی از شبکه­ های کامپیوتری هستند که هیچ نوع زیر­ساخت از قبل تعریف شده­ ای ندارند. در این نوع شبکه ­ها گره­ ها می ­توانند آزادانه به هر جهت حرکت کنند. گرچه این ویژگی بسیار مفید است و مزایای زیادی به ­همراه دارد ولی به­ دلیل متحرک بودن گره ­ها، مسیریابی در این نوع شبکه­ ها، همیشه با مشکل مواجه است. تاکنون پروتکل ­های مسیریابی متعددی پیشنهاد شده ولی این پروتکل­ ها نیز به­ نوبه خود معایبی دارند. اکثر پروتکل­ های موجود، الگوریتم­ ها و معیار­های ساده­ ای را براي مسیریابی استفاده می­ کنند در حالی­که معیار­های با ­اهمیت دیگری نیز برای انتخاب بهترین مسیر وجود دارد. برای برطرف کردن این معایب پروتکل­ های موجود را بايد با استفاده از الگوریتم­ هایی بهینه نمود.

تعریف شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network 

یک شبکه­ سیار موردی Ad hoc network ، شامل مجموعه‌ای از گره‌های توزیع‌ شده است که بدون هیچ زیر‌ساخت یا مدیریت مرکزی، یک شبکه­ موقت را تشکیل می‌دهند. در این نوع شبکه‌ها، هیچ زیرساختی مانند مسیریاب یا نقطه دسترسی وجود ندارد، بلکه گره‌ها به طور مستقیم با هم ارتباط برقرار می‌کنند و هر گره از طریق ارسال داده برای سایر گره‌ها در مسیریابی شرکت می‌کند. در شبکه‌های سیار موردی، گره‌ها می ­توانند هم به عنوان مسیریاب و هم به عنوان میزبان عمل کنند.

مطالعه بیشتر در سایت پی استور :  پروتکل های مسیر یابی در شبکه های سیار موردی Ad hoc network 

شبکه های بدون زیرساخت در شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network 

نصب و راه‌اندازي شبكه‌هاي بدون زيرساخت، به­ دليل عدم نياز به زيرساختار، نسبت به نصب و راه‌اندازي شبكه‌هاي با زيرساخت بسيار مقرون­به­صرفه و سريعتر است. در شبكه‌هاي بدون زيرساخت مسيرياب­ هاي معين و ثابتي وجود ندارد. همه گره‌ها توانايي حركت دارند و گره‌ها خود به­ عنوان مسيرياب‌ها عمل مي‌كنند. حركت گره‌ها در اين شبكه‌ها بصورت پويا است، به همين دليل توپولوژی ثابت و مشخصي در اين شبكه‌ها وجود ندارد. به دليل وجود گره‌هاي سيار، امكان كشف مسير براي ارسال اطلاعات تنها با وجود پروتکل هاي مسيريابي ويژه‌ي اين نوع از شبکه‌ها امكان‌پذير است.

شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network از نوع سيستم‌هاي چند گامی محسوب مي‌شوند؛ بدين معني که براي ارسال يک بستة اطلاعاتي نياز به مشارکت گره‌ها و دست به دست کردن آن بسته است. يک شبكه سيار موردي ، نوع خاصي از شبكه‌هاي بدون زيرساخت است.

شبکه های سیار موردی Ad Hoc Networks

شبکه های سیار موردی Ad Hoc Networks

به طور کلي علت رويکرد به شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network را مي‌توان شامل موارد زير دانست:

 • سادگي گسترش
 • سرعت گسترش
 • عدم وابستگي به زيرساختار
 • تنظيم نقاط دستيابي ثابت و اتصال­ ها
 • تنظيم آنتن ­ها در موقعيت­هاي درست و اتصالات مستلزم هزينه زماني و مالي است كه در شرايطي مقرون به صرفه نیست.
 • ايجاد نظم و ترتيب سريع
 • استحکام: قابليت پاسخ‌گويي تحت شرايط سخت
 • قابليت انعطاف
 • پشتيباني ذاتي براي حركت گره‌ها

معیارهای مسيريابی در شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network 

برای هر مسیر یابی در شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network همواره معیار­هایی وجود دارد. اکثر این معیار­ها با توجه به کاربرد خاص انواع شبکه­ها، متفاوت است. ولی به طور ايده‌آل پروتکل ­هاي مسيريابي برای شبکه­ های سیار موردی بايد دارای خصوصیات زیر باشد.

امنیت در شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network 

يک پروتکل مسيريابي بايد امنيت را در نظر بگيرد. پروتکل­ هاي مسيريابي ارائه شده براي شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network  در کل فاقد امنيت هستند. واسط ­هاي بي‌سيم  فاقد حفاظت هستند و محيط راديويي نسبت به حملات جعل هويت، بسيار آسيب پذير است؛ در سطح مسيريابي نياز به اجازه گرفتن براي ارتباط با ساير گره‌ها داريم. براي جلوگيري از حملات احتمالي نياز به رمزگذاري داده‌ها داريم. از اين‌رو براي تضمين رفتار مطلوب، پروتکل  مسيريابي بايد برخي از مقياس ­هاي امنيتي مانع را در شبكه ايجاد كند.  راه­ حل ارائه شده براي رفع اين مشكل استفاده از تصديق هويت و رمزگذاري است كه با قرار دادن كليدهاي توزيع شده در ميان گره‌هاي شبكه‌ي موردي، قابل انجام است.

برای مشاهده و دانلود پروژه های شبکه های سیار موردی Ad hoc network کلیک کنید.

شبکه­ های سیار موردی Ad hoc network 

محصولات مرتبط

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. programstore گفت:

  نظرات و دیدگاه های خود را برای هرچه بهتر قرار دادن مطالب با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *