شبکه های ادهاک پروازی FANET

شبکه های ادهاک پروازی FANET یا شبکه AD HOC پروازی یا (Flying Ad-Hoc Networks (FANETs یک نوع از شبکه ی ادهاک با تحرک بالاست که در آن ارتباط گره ها از نوع UAV) Unmanned Air Vehicle) می باشد . FANET یا شبکه ویژه پروازی به مجموعه ای از UAV ها (تجهیزات هوایی بدون سرنشین) گفته می شود. این تجهیزات در آسمان پرواز کرده و از طریق ماهواره ها یا ایستگاه های زمینی با یکدیگر در ارتباط هستند و یک شبکه ویژه ایجاد می کنند.

شبکه های ادهاک پروازی FANET راه های زیادی را برای کاربردهای نظامی و غیر نظامی نوید می دهند. یکی از مهمترین مشکلات در طراحی سیستم های چند پهبادی (UAV یا وسیله ی هوایی بدون سرنشین)، ارتباط است که برای همکاری و تعاون بین پهبادها حیاتی است. اگر تمام UAV ها مستقیما به یک زیرساخت مثلا یک ایستگاه زمینی یا یک ماهواره متصل باشند، ارتباط بین پهبادها می تواند از طریق این زیرساخت تحقق یابد یکی از چالش های مهم در زمینه FANET با مسیریابی آنهاست. این تکنولوژی در قسمت های مختلفی از جمله موضوعات نظامی کاربرد دارد. این شبکه از شبکه های قبلی manet و vanet پویاتر بوده و پروتکل های آن شبکه ها در اینجا کاربرد ندارد.

شبکه های ادهاک پروازی FANET

انواع معماری شبکه در FANET

چهار نوع معماری شبکه را می توان بیان کرد:

  • لینک مستقیم
  • ماهواره
  • سلولار
  • ادهاک

معماری لینک مستقیم و معماری ماهواره

در معماری لینک مستقیم و ماهواره که ساده ترین توپولوژی است ما نیاز به مسیریابی پویا نداریم زیرا نودها به طور مستقیم به مرکز کنترل در زمین یا مرکز کنترل در ماهواره متصل هستند. حتی ارتباطات بین دو پهپاد نیز از طریق مرکز کنترل صورت می گیرد که این کار باعث افزایش ترافیک در مرکز میشود و از نظر امنیتی نیز این جا نقطه ای برای حمله مهاجمین می شود.

معماری سلولار

در معماری سلولار نیاز به یک کنترل مرکزی نداریم و چندین نقطه کنترل در زمین پراکنده هستند و پهپادها در حین حرکت با این نقاط در تماس هستند و عیب این شبکه ها در این است که باید در محدوده برد این ایستگاه های زمینی پرواز صورت گیرد و خارج از این برد نباشد.

معماری ادهاک

در شبکه های ادهاک هر گره خود به صورت مسیریاب عمل می کند و این شبکه ها به نام شبکه FANET معروف هستند و هیچ کنترل مرکزی ندارند و در برابر خرابی یا از کار افتادگی یک نود و در برابر حملات مننفرد مقاومت دارند و نیازی به پشتیبانی خارجی ندارند پس برای بسیاری از مکان ها مناسب هستند.

انواع پهباد در Fanet

معرفی انواع پهباد

دو نوع متفاوت از پهپاد یا UAV را میتوان بیان کرد:

  • پهپاد با پره دوار
  • پهباد با پره ثابت

پهپاد های با پره چرخان را مینی کوپتر می نامند که می توانند از زمین بلند شوند و مانند هلی کوپتر هستند. آنها می توانند از زمین بلند شوند و در تمام جهات پرواز کنند و یا در یک جا در هوا ثابت بمانند. به عنوان نمونه پهپاد های با پره چرخان از چهار پره تشکیل شده اند .

پهپادهای با بال ثابت از زمین بلند شده و با نیروی چرخ های خود پرواز می کنند و در مقایسه با پهپادهای با بال چرخان سرعت بالاتر و انرژی بیشتری مصرف می کنند اما این پهپادها نیز دارای همان مشکل هستند که توپولوژی به سرعت تغییر می کند و در نتیجه برای این پهپادها که در جهات مختلف می توانند پرواز کنند این چالش جدی تر است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *