سی شارپ #C

سی شارپ #C

سی شارپ (C#) زبان برنامه نویسی نوینی است که توسط شرکت مایکروسافت در ابتدای هزاره جدید میلادی، معرفی شد. این زبان از نظر نحو (Syntax) بسیار شبیه زبان های برنامه نویسی C و C++ و جاوا (Java) است و البته بعد از همه آنها طراحی شده است. بنابراین بسیاری از ویژگی‌های مفید این زبان‌ها را حفظ و تقویت کرده و سعی شده است تا ویژگی‌های منفی آن‌ها را حذف کند.

سی شارپ #c

سی شارپ #c

زبان برنامه نویسی چیست؟

زبان برنامه نویسی دقیقا مانند زبان های انسانی تعریف می شود. به عنوان مثال زبان فارسی، مجموعه قواعدی است که عده ای در جهان برای برقراری ارتباط بین خود از آن استفاده می کنند. به عنوان مثال یکی از این قواعد، وجود شش شخصدر زبان فارسی است به نام‌های اول شخص مفرد، دوم شخص مفرد، سوم شخص مفرد وبه همین ترتیب اول شخص جمع، دوم شخص جمع و سوم شخص جمع وجود دارد. به همین ترتیب می توان قواعد زیادی را نام برد.زبان های برنامه نویسی نیز دقیقاً به همین مفهوم منتهی برای ارتباط بین انسان و ماشین هستند. بسته به گستره سیستم های کامپیوتری، زبان های گوناگونی نیز وجود دارد. بعضی از زبان ها، فقط جهت استفاده در برنامه نویسی برای وب و اینترنت استفاده می شود، برخی دیگرفقط توسط سیستم های خاص مثل دستگاه های CNC قابل استفاده هستند و البته بسیاری از زبان ها، در گستره زیادی استفاده می شوند.

چارچوب دات نت یا Microsoft.NET Framework چیست؟

بسیاری از برنامه نویسان ممکن است این سئوال را در ذهن داشته باشند که عبارت Microsoft .NET Framework به چه چیزی اطلاق می شود و نیز اینکه «تفاوت Visual C# .NET با Microsoft.NET Framework چیست؟

سی شارپ #c

سی شارپ #c

به طور خلاصه می توان گفت «Microsoft .NET Framework مجموعه از کلاس ها وتوابع مورد نیاز برای برنامه نویسی است، اما C# یا Visual سی شارپ C# مجموعه دستورهای زبان برنامه نویسی است”. شما می توانید تمامی توابعی که در Microsoft .NET Framework وجود دارند، را خود نیز بنویسید. این به آن معنی است که Microsoft .NET Framework تنها برای کمک به برنامه نویسان طراحی و نوشته شده است. البته تعریف فوق کامل نیست اما برای شروع کار، می تواند پاسخی به پرسش های شما باشد.

روش یادگیری سی شارپ  #C

یادگیری این زبان برای افرادی که دارای سابقه آشنائی با یکی از زبان های برنامه نویسی ++C، C و یا جاوا باشند کار مشکلی نخواهد بود، حتی افرادیکه دارای آشنائی اولیه با جاوااسکریپت و یا دیگر زبان های برنامه نویسی نظیر ویژوال بیسک می باشند، امکان پذیر و راحت خواهد بود. برخی از برنامه نویسان حرفه ای بر این باور هستند که #C نسبت به VB.NET با اقبال بیشتر و سریع تری مواجه خواهد شد، چراکه #C نسبت به ویژوال بیسک خلاصه تر است. حتی برنامه های بزرگ و پیچیده ای که توسط #C نوشته می گردند خواناتر، کوتاه و زیبا خواهند بود. برخی از ویژگی های ارائه شده در #C نظیر Unsigned Integer، Operator OverLoading و امنیت بیشتر Type ها، در VB.NET وجود نداشته و این امر می تواند دلیلی بر فراگیرتر شدن #C نسبت به VB.NET نزد برنامه نویسان با تجربه باشد.

#C برای چه اهدافی استفاده می شود

از آنجا که سی شارپ  #C یک برنامه چند منظوره می باشد، از این زبان برای ایجاد و توسعه برنامه های تحت ویندوز و همچنین برنامه های در سطح تجاری بزرگ و توسعه دیگر نرم افزار ها استفاده می شود.

سی شارپ #c

سی شارپ #c

مزیت های #C

  • بهره گیری از کتابخانه دات نت: پشتیبانی کامل و یکپارچگی با کتابخانه دات نت باعث شده تا این زبان بتواند از عملکرد و پشتیبانی فوق العاده وسیع ای برخوردار باشد.
  • قابلیت انتقال و جا به جایی : از آنجایی که این زبان مبتنی بر زبان C نیز می باشد، این ساختار به C# این اجازه را می دهد که مانند زبان های دیگر مثل جاوا، objective C، php و C++ قابلیت انتقال و جا به جایی را داشته باشد.
  • تقاضای زیاد :سی شارپ C# مانند جاوا از سوی کارفرمایان، تقاضای زیادی دارد و باعث شده فرصت شغلی زیادی داشته باشد.

معایب #C

  • برای مبتدیان مناسب نیست : بر خلاف محبوبیت بالای سی شارپ، این زبان مناسب برای شروع یادگیری برنامه نویسی نمی باشد. زیرا این زبان گستردگی و پیچیدگی های زیادی دارد.
  • Cross-Platform : متاسفانه به دلیل یکپارچگی با دات نت نمی توان در محیط های خارج از دات نت از آن استفاده کرد.

.Net چه ارتباطی با سی شارپ #C دارد؟

.Net (دات نِت) یک کتابخانه از صدها امکان است. از امکان ارسال ایمیل گرفته تا ساختن و خواندن یک فایل .Net توسط مایکروسافت تقریبا همزمان با C# به جهان معرفی شد. زبان‌های مختلف – از سی شارپ C# گرفته تا دلفی – امکان بهره گرفتن از کتابخانه .Net را دارند. C# مهمترین و شناخته‌شده‌ترین زبانی است که از .Net استفاده می‌کند.

محصولات مرتبط

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

  1. programstore گفت:

    نظرات و دیدگاه های خود را برای هرچه بهتر قرار دادن مطالب با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *